خبر مهم: در زمان وجود COVI-19 شما میتوانید از محصولات پیشرفته و حرفه ای مجموعه برای وب سایت خود استفاده نمایید

Blog

دریافت عوارض گمرک از گوشی های مسافری و مسدودسازی آنها در گام بعدی

دسته‌بندی نشده

دریافت عوارض گمرک از گوشی های مسافری و مسدودسازی آنها در گام بعدی

در چند ماه اخیر گمرک اقدامات جدی برای جلوگیری از واردات گوشی به صورت مسافری توسط وارکنندگان و فروشندگان موبایل در پیش گرفته است.  با این حال دریافت عوارض گمرک از گوشی های مسافری و مسدودسازی آنها در گام بعدی یکی از آن مواردی بوده که با مخالفت رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم صوتی، تصویری، گوشی همراه و لوازم جانبی تهران روبه‎رو شده است.

ابراهیم درستی، نماینده وزیر صمت در اصناف و رئیس اتحادیه فروشندگان در جدیدترین اظهارات خود مدعی شده است که افرادی با گذرنامه قانونی و پرداخت عوارض گمرکی گوشی وارد کرده‎اند، اما دستگاه آها پس از مدتی مسدود شده است. او گفته است که همین موضوع باعث درگیری میان فروشندگان و مشتریان شده، چراکه باوجود ثبت در سامانه همتا، پرداخت عوارض و داشتن گذرنامه ایرانی، گوشی‌ها مسدود شده‌اند.

او عنوان کرده که گوشی‌های مذکور علاوه‌بر قطعی در لیست سیاه نیز قرار گرفته‌اند و این موضوع باعث نگرانی فروشندگان صنف شده است.

مسدودسازی پس از دریافت عوارض گمرک از گوشی های مسافری

درستی در حمایت از فروشندگان صنف که با گذرنامه قانونی یک بار در سال گوشی وارد کرده‌اند، گفت:

حال که گمرک امکانی را فراهم کرده است که مسافران می‌توانند گوشی خود را اظهار و پس از پرداخت عوارض، آن را رجیستر کنند باید خدمات بعدی را ارائه دهد. در واقع سوال اینجاست اگر همراه داشتن گوشی هنگام ورود به کشور غیرقانونی است، چرا عوارض دریافت می‌شود و اگر قانونی است و پول دریافت شده چرا این دستگاه مسدود شد است.

او ضمن تقدیر از رجیستری و اشاره به اینکه این طرح تا چه اندازه جلو قاچاق گوشی را گرفته، به اظهارات مسئولان گمرک در خصوص آنکه استفاده تجاری برای گوشی‌های مسافری تخلف است، واکنش نشان داد و گفت: تعداد گوشی که هر مسافر اجازه دارد در سامانه همتا ثبت کند تنها یک مورد در سال است، چگونه این موضوع می‌تواند سبب سوء‌استفاده و قاچاق گسترده شود.

او معتقد است که منشا واردات غیرقانونی را باید به گونه‌ای دیگر جستجو کرد.درستی با اشاره به اینکه تعدادی از گوشی‌های رجیستر شده پیش از تاریخ 29 آذر مجددا قطع شده است، عنوان کرد که این دستگاه‌های به صورت تکی وارد شده و هزینه گمرک آنها نیز پرداخت شده است. درستی در پایان اظهارات خود اذعان داشت که در فرآیند رجیستری حق بسیاری از مسافران ضایع شده است، اما با هماهنگی با سامانه همتا طی روزهای آینده گوشی‌های مسافری که با رعایت تشریفات قانونی وارد شده‌اند، فعالسازی خواهند شد.

Leave your thought here

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *