خبر مهم: در زمان وجود COVI-19 شما میتوانید از محصولات پیشرفته و حرفه ای مجموعه برای وب سایت خود استفاده نمایید

Blog

استفاده از الماس در ساخت نسل جدید سلول های خورشیدی

741ae132ffeb77ee2e9e15c22619253f.jpeg
علمی

استفاده از الماس در ساخت نسل جدید سلول های خورشیدی

محققان در تلاش برای ساخت نسل جدید پنل های خورشیدی و استفاده از پروسکایت به عنوان ماده کریستالی، با مشکلات متعددی روبرو بودند. پروسکایت ماده ای با ساختار کریستالی است که در صورت استفاده در پنل های خورشیدی می تواند تغییرات شگرفی را در آنها ایجاد کند.

به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، محققان برای توسعه پنل های خورشیدی ساخته شده از پروسکایت به سراغ سلول های الماس و همچنین افزایش دمای آنها رفتند. وجود پروسکایت در پنل های خورشیدی، عملکرد آنها را بهبود می‌دهد. اما استفاده از آن با مشکلات بسیاری همراه خواهد بود. به عنوان مثال این ماده دارای ۴ ساختار اتمی بوده که ۳ ساختار آن به حالت ناپایدار بوده و به حالت چهارم در می آید. اکنون دانشمندان برای حل این مشکل از سلول های الماس استفاده کردند.

پژوهشگاه شتاب دهنده اسلک با کمک دانشمندانی از دانشگاه استنفورد از سلول های الماس فشرده در این ترکیب استفاده کرده و دمای آن را تا ۴۵۰ درجه سلسیوس افزایش دادند. بدین ترتیب مشاهده شد که ساختار اتمی پروسکایت تغییر کرده و توانسته یک ساختار ثابت پیدا کند. در این آزمایش ماده کامپکت حاصل شده حدود ۳۰ روز در دمای اتاق پایدار بوده است. این ماده علاوه بر راندمان مناسب، دارای مقاومت نسبی در برابر رطوبت هوا است که در ساخت سلول های خورشیدی نیز اهمیت دارد.

Leave your thought here

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *