خبر مهم: در زمان وجود COVI-19 شما میتوانید از محصولات پیشرفته و حرفه ای مجموعه برای وب سایت خود استفاده نمایید

Blog

اعلام جرم علیه آذری جهرمی بدلیل فیلتر نشدن اینستاگرام (بروزرسانی: واکنش روحانی)

دسته‌بندی نشده

اعلام جرم علیه آذری جهرمی بدلیل فیلتر نشدن اینستاگرام (بروزرسانی: واکنش روحانی)

اعلام جرم علیه آذری جهرمی توسط دادستان قوه قضاییه به دلیل اجرا نشدن حکم فیلترینگ اینستاگرام امروز سوژه داغی در شبکه‌های اجتماعی است.

همزمان با فیلتر شدن تلگرام با دستور قوه قضاییه، شایعاتی مبنی بر فیلترشدن اینستاگرام نیز به گوش می‌رسید. با این حال، به نظر می‌رسد که تا امروز این موضوع در کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه به یک اتفاق نظر نرسیده است. وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات که همواره خود را در فیلترینگ برنامه‌ای مانند تلگرام، بی‌تقصیر معرفی کرده است، حالا به دلیل عدم فیلترینگ اینستاگرام باید به دادگاه برود.

دلیل اعلام جرم علیه آذری جهرمی چیست؟

ظاهراً گروهی تحت عنوان “جبهه انقلاب اسلامی در فضای مجازی” به خاطر عدم اجرای دستورات و مصوبات به خصوص در رابطه با اینستاگرام، نهضت شکایت از وزیر ارتباطات را به راه انداخته‌اند. این گروه شکایت خود را در محاکم ثبت و در شبکه‌های اجتماعی با دیگران به اشتراک گذاشته‌اند.

 چندی پیش روزنامه اعتماد اعلام کرده بود که دادستان کل کشور علیه وزیر ارتباطات اعلام جرم کرده و او را به دادستانی تهران احضار کرده است. گفته شده که یکی از دلیل این موضوع شکایت صداوسیما به دادسرای فرهنگ و رسانه به دلیل اظهارنظر او در مورد بازپس‌گیری فرکانس‌های باند 700 و 800  بوده است.

اعلام جرم دادستان کل کشور هم شامل محور‌هایی مانند استنکاف از اجرای اوامر قضایی در مورد فیلتر کردن اینستاگرام علیرغم حکم صادره، استنکاف از اجرای دستورات مقام‌های دولتی که اشاره به ابلاغ رییس مرکز ملی فضای مجازی به وزارت ارتباطات برای کاهش پهنای باند بین‌الملل و محدودسازی پیام رسان‌های خارجی دارد؛ عدم اجرای مصوبات شورای عالی فضای مجازی از جمله مصوبه سال 91 شورا در مورد انسداد فیلترشکن‌ها و VPN‌ها و همچنین مصوبه حمایت از پیام‌رسان‌های بومی است.

آذری جهرمی کمی قبل‌تر در مصاحبه‌ای گفته بود که دو اپراتور کشور با ادعای حمایت از پیام‌رسان‌های داخل، خودسرانه اقدام به گرانفروشی اینترنت کرده‌اند. حالا به نظر می‌رسد که فشار بر وزیر ارتباطات برای فیلترینگ اینستاگرام، جهت محدودسازی دسترسی به فضای مجازی نیز جنبه دیگری از حمایت از پیام‌رسان‌ و نسخه‌های مشابه داخلی است.

اینکه وزیر ارتباطات بارها اعلام کرده است که مرجع تصمیم گیر در فیلترینگ نیست و حالا به جرم عدم فیلترینگ قرار است راهی دادگاه شود، نشان‌دهنده این موضوع است که تصمیم برای فیلتر کردن شبکه اجتماعی اینستاگرام حالا نهایی شده و تنها مراحل اجرایی آن باقی مانده است.

بروزرسانی 1: اطلاعیه داستانی درباره احضار وزیر ارتباطات

پس از انتشار خبر احضار وزیر ارتباطات به شعبه 9 دادسرای فرهنگ و رسانه، روابط عمومی دادسرای عمومی و انقلاب بیانیه‌ای با شرح زیر منتشر کرده است:

پرونده قضایی آذری جهرمی با شکایت تعداد زیادی از اشخاص حقیقی و حقوقی تشکیل شده است که در متن تقطیع شده منتشره اغلب این موارد اتهامی حذف شده است. برخی دیگر از عناوین اتهامی متعدد آذری جهرمی در پرونده قضایی تشکیل شده برای وی، نتیجه گزارش‌های نهادهای مردم نهاد، ضابطین و ارگان‌های مختلف بوده است که بر اساس نصر صریح قانون به دلیل مقدماتی بودن تحقیقات و پرونده این دادسرا از اعلام جزییات آن معذور است. ضمن رد برخی گمانه زنی‌ها و شایعات منتشر شده در فضای مجازی اعلام می‌شود طی دو سال گذشته و در دور جدید دادستانی تهران، هیچ حکم قضایی مبنی بر فیلترینگ یا مسدودسازی شبکه اجتماعی‌ای صادر نشده است.

بروزرسانی 2: واکنش روحانی به احضار وزیر ارتباطات

یک هفته پس از انتشار خبری مبنی بر احضار محمدجواد آذری جهرمی به دادسرا و اعلام جرم علیه او، حسن روحانی، رئیس جمهوری نیز نسبت به این موضوع واکنش نشان داد. روحانی در حساب توئیتر خود عنوان کرد که آموزش در فضای مجازی، کسب و کارهای الکترونیکی، دسترسی آزاد به اطلاعات و مبارزه با فساد، نیازمند پهنای باند کافی است و باید از اقدامات آذری جهرمی در این راستا تشکر کنیم. رئیس جمهور در ادامه با پذیرش مسئولیت خود در این زمینه گفت:

“این افزایش با دستور رئیس‌جمهور بوده؛ اگر می‌خواهید کسی را احضار یا محاکمه کنید، آن فرد من هستم نه وزیر جوان.”

وزیر جوان هم پس از مدت‌ها غیب در توئیتر، به سرعت نسبت به این توئیت روحانی واکنش نشان داد و در جواب رئیس جمهور گفت:

“ممنونم آقای رییس جمهور؛ ارادتمند”

Leave your thought here

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *