خبر مهم: در زمان وجود COVI-19 شما میتوانید از محصولات پیشرفته و حرفه ای مجموعه برای وب سایت خود استفاده نمایید

Blog

پهنای باند اینترنت زیرساخت 25 درصد ارزان شد – قیمت اینترنت ارزان می‌شود؟

دسته‌بندی نشده

پهنای باند اینترنت زیرساخت 25 درصد ارزان شد – قیمت اینترنت ارزان می‌شود؟

 امروز معاون وزیر ارتباطات و رئیس سازمان تنظیم مقررات از ارزان شدن 25 درصدی پهنای باند اینترنت زیرساخت خبر داد.

صبح امروز، حسین فلاح جوشقانی، رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی با اعلام این خبر و استفاده از هشتگ “گزارش به مردم” در صفحه توئیتر خود نوشت:

“با پیشنهاد وزارت ارتباطات و تصویب کمیسیون تنظیم مقررات، پهنای باند اینترنت زیرساخت، 25 درصد ارزان شد.”

جوشقانی

با ارزان شدن پهنای باند اینترنت زیرساخت، اینترنت هم ارزان می‌شود؟

تغییر قیمتی که به تازگی توسط سازمان تنظیم مقررات اعلام شده مربوط به پهنای باندی است که شرکت ارتباطات زیرساخت به اپراتورهای ارتباطی و شرکت‌های اینترنتی می‌فروشد. به عبارت دیگر با تصویب این طرح هزینه تأمین اینترنت برای مشتریان این سرویس‌دهندگان تا حدی کاهش یافته است، بنابراین می‌توان انتظار داشت که قیمت اینترنت برای کاربر نهایی نیز کاهش پیدا کند.

با این حال، هنوز اطلاعات دقیقی در خصوص این مصوبه ارائه نشده است. به عنوان مثال، هیچ اشاره‌ای به اینکه کاهش قیمت از چه زمانی اعمال خواهد می‌شود، نشده و اینکه آیا اصلاً با این پهنای باند ارزان‌تر اینترنت مصرفی کاربران نیز ارزان خواهد شد یا خیر.

براساس گزارش “ایران در مسیر هوشمندی” که توسط رگولاتوری ارائه شد، ظرفیت پهنای باند داخلی در طول 6 سال اخیر بالغ بر 3800 درصد و در بخش بین‌المللی 5200 درصد رشد داشته است. همچنین ضریب نفوذ پهن باند ثابت در طول این مدت (1392-1399) از 7.63 به 11.28 و پهن باند سیار از 0 به 91.07 درصد رسیده است. براساس این گزارش تعداد مشترکان اینترنت ثابت هم از 58310 به 9479337 نفر و اینترنت سیار از 0 به 76531176 نفر رسیده است.

ایران با میانگین سرعت دانلود 18.33 مگابیت برثانیه در رتبه 136 از 176 کشور جدول پرسرعت‎ترین اینترنت ثابت قرار دارد. همچنین کشورمان با میانگین سرعت 25.30 مگابیت برثانیه در بخش اینترنت موبایل رتبه 88 لز 139 کشور را تصاحب کرده است.

بیشتر بخوانید: پرسرعت‌ترین اینترنت ماه گذشته متعلق به کدام کشور است + جایگاه ایران

Leave your thought here

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *