خبر مهم: در زمان وجود COVI-19 شما میتوانید از محصولات پیشرفته و حرفه ای مجموعه برای وب سایت خود استفاده نمایید

Blog

کالبد شکافی کارت گرافیک Intel DG1 SDV – شروع کوچک اینتل

کارت گرافیک

کالبد شکافی کارت گرافیک Intel DG1 SDV – شروع کوچک اینتل

Igor Wallossek به شکل اختصاصی کالبد شکافی کارت گرافیک Intel DG1 SDV را به همراه برخی تست‌ها منتشر نموده تا نگاه نزدیکی به اولین قدم اینتل در بخش گرافیک‌های دسکتاپ داشته باشیم. اگر چه که DG1 SDV بیش از یک سال پیش معرفی شده بود اما حالا موفق شده‌ایم تا عملکرد آن در دنیای واقعی را مشاهده کنیم. لازم به ذکر است که DG1 SDV همان کارت گرافیک Iris Xe نیست که چند روز پیش معرفی شده بود. اگر چه هر دو از یک چیپ گرافیکی بهره می‌برند اما مدل اول هیچ وقت برای کاربران و حتی تولید کنندگان در دسترس قرار نگرفت.

در واقع SDV به معنای دستگاهی برای توسعه نرم افزاریست که در این جا یعنی کارت گرافیک مذکور در اختیار توسعه دهندگان قرار گرفته تا نرم افزارهای خود را برای گرافیک‌های آینده Intel Xe آماده کنند.

تا امروز اینتل موفق شده گرافیک Iris Xe Max (مدل مجزا DG1 برای نوت بوک‌ها) و همچنین Iris Xe را برای تولید کنندگان (مدل مجزا دسکتاپ) معرفی کند. تیم آبی درایورهای پشتیبانی کننده از این گرافیک‌ها نیز عرضه نموده اما در حال حاضر پیدا کردن محصولی که از این دو گرافیک استفاده کند، سخت‌ترین بخش ماجراست.

کالبد شکافی کارت گرافیک Intel DG1 SDV

کالبد شکافی کارت گرافیک Intel DG1 SDV
کالبد شکافی کارت گرافیک Intel DG1 SDV

گرافیک Intel DG1 براساس معماری Xe LP می‌باشد که توسط نود 10nm SuperFin تولید شده است. DG1 SDV از 96 واحد اجرایی بهره می‌برد که به 8 گیگابایت حافظه LPDDR4 با فرکانس 2133 مگاهرتز دسترسی دارد. این میزان بیشتر از 80 واحد اجرایی حاضر در Iris Xe است که کمی قبل‌تر در همکاری با تولید کنندگان سیستم‌های از پیش آماده مانند ایسوس معرفی شد.

توان مصرفی این کارت گرافیک بسیار خوب ارزیابی می‌شود، جایی که 4 وات در حالت بیکار و 30 وات در بار کاری مصرف می‌کند. نرم افزار گزارش کرده که خود پردازنده گرافیکی به تنهایی حداقل 20 وات انرژی مصرف می‌کند اما 30 وات با تمام قطعات دیگر محاسبه می‌شود. توان مورد نیاز تنها از طریق اسلات PCI Express فراهم خواهد شد و نیازی به کانکتورهای برق نیست. DG1 SDV از فرکانس 1550 مگاهرتزی بهره می‌برد که 100 مگاهرتز از کلاک بوست رسمی نسخه موبایل (Iris Xe Max) پایین‌تر است.

گرافیک Intel DG1 SDV
کارت گرافیک DG1 SDV Iris Xe Max Iris Xe
چیپ گرافیکی DG1 DG1 DG1
فناوری ساخت 10nm SuperFin 10nm SuperFin 10nm SuperFin
پلتفرم دسکتاپ (توسعه دهندگان) موبایل (مجزا) دسکتاپ (تولید کنندگان)
تعداد واحد اجرایی 96 96 80
فرکانس 1550 مگاهرتز 1650 مگاهرتز نامشخص
حافظه 4 گیگابایت
LPDDR4X
4 گیگابایت
LPDDR4X
4 گیگابایت
LPDDR4X
گذرگاه حافظه 128 بیت 128 بیت 128 بیت
پهنای باند حافظه 68 گیگابایت بر ثانیه 68 گیگابایت بر ثانیه 68 گیگابایت بر ثانیه
توان حرارتی 30 وات 25 وات 30 وات
PCI Express PCIe 4.0 x16 PCIe 4.0 x4 PCIe 4.0 x16

از نظر کارایی اوضاع پیچیده‌ای را شاهد هستیم. این کارت گرافیک فقط می‌تواند در پلتفرم خود اینتل که برای این گرافیک جدید آماده شده، تست شود. مشخصا از ابتدا نیز اینتل هیچ قصدی برای عرضه این مدل برای کاربران نداشت و تنها توسعه دهندگانی که با سخت افزار اینتل کار می‌کنند، هدف این کمپانی بود. Igor مشخص نکرده که از چه پلتفرمی استفاده می‌کند اما به نظر می‌رسد او نیز به چنین پلتفرم پشتیبانی کننده‌ای دسترسی داشته باشد.

با این حال کارت گرافیک مذکور با بازی‌ها سازگار نیست و در واقع بنچمارک خاصی را در اختیار نداریم. به همین علت نمی‌توانیم عملکرد آن را بررسی کنیم. Igor البته اشاره کرده که DG1 SDV احتمالا کارایی مشابه GeForce GT 1030 خواهد داشت.

گرافیک Intel DG1 SDV در 3DMark
گرافیک Intel DG1 SDV در 3DMark

بیشتر بخوانید: حرارت 98 درجه ای Core i9 11900KF – داغ به مانند راکت

Leave your thought here

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *