خبر مهم: در زمان وجود COVI-19 شما میتوانید از محصولات پیشرفته و حرفه ای مجموعه برای وب سایت خود استفاده نمایید

Blog

راکت فضایی فیزیکدان ایرانی از میدان مغناطیسی برای نیروی پیشران استفاده می کند

024dd0d81cf38fb8967f0ff8fb940910.jpeg
تازه های تکنولوژی

راکت فضایی فیزیکدان ایرانی از میدان مغناطیسی برای نیروی پیشران استفاده می کند

یک فیزیکدان ایرانی موفق شد راکتی را طراحی کند که در آن از میدان های مغناطیسی برای تولید نیروی پیشران استفاده می شود. این فیزیکدان که در وزارت انرژی ایالات متحده همکاری می‌کند از شراره های خورشید برای ساخت این راکت الهام گرفته است.

به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، فاطمه ابراهیمی، فیزیکدان ایرانی-آمریکایی در آزمایشگاه فیزیک پلاسمای پرینستون یک راکت جدید طراحی کرده که با استفاده از آن می‌توان زمان سفر به مریخ را کوتاه تر کرد. در حال حاضر کلیه راکت های شیمیایی ساخته شده برای گریز از نیروی گرانش قوی زمین نیاز به انرژی فوق العاده دارند. به همین دلیل سوخت آن ها بسیار سریع تمام شده و بازدهی آنها بسیار پایین است. اما موتور الکتریکی می تواند با کمک پیشرانه اثر هال عملکردی طولانی تر داشته باشد. در صورت استفاده از این دو پیشرانه سفر به مریخ می تواند سال ها طول بکشد.

 اما پیشرانه ای که این فیزیکدان ایرانی تولید کرده از مکانیزم جدیدی استفاده می کند که در آن از شراره های خورشیدی الهام گرفته شده است. در سطح خورشید نیز شراره ها از ذراتی به نام پلاسما ساخته شده و با قرارگیری در میدان های مغناطیسی قوی به بیرون پرتاب می‌شوند.

در پیشرانه راکت ساخته شده توسط این فیزیکدان از اتصال مغناطیسی استفاده شده که در آن میدان های مغناطیسی می‌توانند پلاسما های باردار را تغییر شکل دهند.در راستای این فرآیند انرژی جنبشی و گرمای زیادی تولید می‌شود که می‌تواند باعث شتاب ذرات شود. علاوه بر خورشید این پدیده در اتمسفر زمین و یا درون راکتورهای همجوشی نیز وجود دارد. این پیشرانه می‌تواند کارکردی شبیه به پیشرانه یونی داشته باشد که ناسا سال‌ها به دنبال استفاده از آن بوده است. این پیشرانه ها می‌توانند اتم های سنگین مثل زنون را شتاب دهند. نظیر آنچه در پیشرانه ابراهیمی توسط میدانهای مغناطیسی انجام میگیرد.

 سرعت خروجی در این پیشرانه ها ۱۰ برابر سریعتر از پیشرانه های الکتریکی حال حاضر است. با استفاده از این پیشرانه اتصال مغناطیسی می توان سفرهای فضایی را در مدت زمان بسیار کوتاهی انجام داد.

Leave your thought here

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *